DALYAN

         Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan huzur dolu bir tatil beldesidir. El değmemiş doğası tertemiz denizi ve tarihi dokusu ile ülkemizin nadide tatil beldelerinden biridir. Dalyan balık tuzağı anlamına gelmektedir. Belde eski bir balıkçı kasabası olması sebebiyle,ismini buradan almıştır.

     Fethiye ve Marmaris başta olmak üzere pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen turistik açıdan nispeten daha az gelişmiştir. Bunun sebebi, Dalyan’ın ana yoldan 12 km içeride bulunmasıdır. Kış aylarında yaklaşık 5.000 kişinin yaşadığı Dalyan’da yazın nüfus artsa da her daim sakinliğini koruyan bir beldedir.

     2008 yılında The Times gazetesinin Avrupa’nın en iyi açık alanı seçtiği dünyanın ender plajları arasında yer alan İztuzu plajı Dalyan’dadır. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunan Dalyan Kanalı’nın denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı 5 km uzunluğa sahiptir. Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biri olması vesilesiyle koruma altındadır.  Haziran-Temmuz aylarında İztuzu plajına gelirseniz deniz kaplumbağaları yavrularını ziyaret etme şansınız bulunmaktadır. İztuzu plajı sığ olduğu için çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için güvenli bir plajıdır.

       İztuzu plajına ulaşım Dalyan’dan kalkan teknelerle yapılabileceği gibi dolmuş ile de sağlanabilir.

   Ekincik Mağarası ve koyları tekne ile ulaşabileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Bütün gün teknede güneşlenebilir ve dalış yapabilirsiniz.

    Dalyan Nehri'nin karşısındaki Kaunos antik kenti beldede ziyaret edebilecek en önemli antik kenttir.  Eski dönemde liman kenti olma özelliği ile öne çıkan belde zamanla bu özelliğini yitirmiştir.  Kral kaya mezarları akropol ve Roma hamamı gibi tarihi yapıları bir arada görebileceğiniz Kaunos antik kentine ,en kolay tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

     Dalyanda denemeniz gereken en önemli aktivite çamur banyosudur.  Güzellik iksiri olduğuna inanılan çamur banyosunun içinde bulunduğu termal alan ,Dalyan’dan 4 km uzaklıkta bulunan Sultaniye Kaplıcası’na uğrayarak gün boyu termal sularda dinlenebilirsiniz.

        Dalyan çevresinde görmeniz gereken yerleri safari turları ile keşfedebilirsiniz

     Dalyan çayında rafting yapabilir, dilerseniz Göcek 12 adalar tene turu ile Büyük Ova koyu, Kleopatra Hamamı Koyu, Martı koyu ve Yassıca Adaları Koyu gezebilir,bahar ve kış aylarında geldiyseniz bisiklet kiralayarak çevreyi keşfedebilir kordonda yürüyüş yapabilirsiniz.Dalyan’a yolunuz düşerse mavi yengecin tadına bakmayı sakın ihmal etmeyin.

DALYAN Resimleri