Neden Türkevi

Neden Türkevi ;

             Türkevleri , Türklerin yaşam tarzlarını çok iyi anlatan ve yön veren evlerdir.

 Türk halkının bilinen misafirperverliği evlerde nasıl uygulandı ve mimariye nasıl yansıdı.

Türkiye mimarisi büyük kentlerimizde kalabalık iç içe girmiş,katlı binalar değildir.Geleneksel mimaride nadide birer sanat eseri olan Türkevleri ne yazık ki her geçen gün modern hayatın vermiş olduğu imkanlar ile yeni yapılaşmanın aralarında kaybolup gitmekte yerine de stil olmayan katlı çirkin binalar gelmektedir.     

 Türkevleri mimarisi eski yapılar olarak söylense de gerçekte bugün gerek iç odaların rahatlığı gerekse dış görüntüdeki zerafet günümüzün modern yapılarını gölgede bırakmaktadır.Türkevleri mimari yapısında yöresel halkın yaşam tarzına göre bazı değişiklikler yapılmıştır.Fakat genel iç kullanım benzerliği ve dış görüntü birbirine çok yakındır.

    Türkevleri daracık sokaklar üzerinde yer alır, her evin bir avlusu olur, avluya sokaktan büyük bir kapı ile girilir. Evler çoğunlukla 2 katlı bazen de 3 katlıdır. Avlunun içerisinde çardak bulunur , evlerin zemin katları ahır, depo , kiler olarak kullanılırdı. Evlerin dış cephesine cumbalar yapılarak dekoratif görüntü sağlanmış , iç bölümlere de kullanım kolaylığı getirilmiştir. İç kullanım genişliğine  önem verilir bunun sebebi de cumbaların iç kısımda geleneksel Türk mobilya yerleştirmek içindir…

 

 

Zemin katta mutfak , salon ve hol vardır. Mutfakta yalnızca yemek yenir, aile ve misafir birlikte salona geçer meşhur türk kahvesi içilir ve sohbet edilir.1.katta sofa yatak odaları ve misafir yatak odaları vardır.Tüm odalar sofaya açılır, çünkü salonda oturduktan sonra aile ve misafirler 1.kata çıkar.

Türk mimarisinin en büyük belirgin özelliği sofaya büyük önem verilirdi çünkü sofa tüm odalara geçit veren bir boşluk ve tüm aile bireyleri toplu olarak  burada oturur ve sohbet ederler.Gerek bahçede gerekse evlerin 1.katında ve 2.katında mutlaka misafir ve ailenin her zaman birlikte oturup yiyip içeceği bir bölüm yer alır.Amaç eve gelen misafire en iyi hizmeti sunmak onu rahat ettirmektir.Evlerin dışında ve özellikle içinde ahşabın sıcaklığını bol miktarda görmek mümkündür.Dış kapılar,iç kapılar ve pencereler ahşap olur pencerelerde kesinlikle kepenk kullanılır.

Oturma ve mobilya grupları kadınların el işi dantel ve buna benzer örgü işleri ile süslenir.İşte Türkevleri aile bireylerinin sıcak bir yuvayı hep birlikte yaşamak,kaynaşmak ve eve gelen misafiri en  rahat edebileceği bir şekilde ağırlamak ve aynı sıcaklığı onlarada verebilmek için tasarlanmış evlerdir.

Ahşap,badanalı, sıcak evler yapmak ve hangi ülkeden dinden ve kültürden olursa olsun unutulmuş olan insanlar arasındaki ilişkiyi,  sıcaklığı bir nebze olsun günümüze taşımaktır TÜRKEVİ..  

  Tarihi geriye getirmek zordur ama tarihi yaşayanları yaşatmak kolaydır.